Ruby libraries: Difference between revisions
From wikinotes
(→Web) |
(→Web) |
||
Line 241: | Line 241: | ||
|- | |- | ||
| [[ruby net::http]] | | [[ruby net::http]] | ||
|- | |||
| [[ruby webrick]] | |||
|- | |- | ||
| [[ruby nokigiri]] | | [[ruby nokigiri]] |
Revision as of 23:15, 12 May 2022
Administration
ruby capistrano ruby sshkit
AutoComplete
ruby solargraph ruby annotate
AutoLoaders
ruby zeitworks
Authorization
ruby cancan
Banking
ruby bai2
Build
ruby rake
Clients
ruby ruby-kafka
Commandline Interface
ruby optparse ruby thor ruby foreman
Data
ruby statsd-instrument
Database
ruby lhm ruby softer_delete ruby redis-rb
Data Serialization
ruby yaml ruby json ruby csv
Debugging
ruby debug ruby pry ruby byebug
Documentation
ruby rdoc generate apidocs ruby yard generate apidocs (advanced)
File Management
ruby net-sftp
Interpreters
ruby irb ruby pry
Metaprogramming
ruby state_machine
Monitoring
ruby statsd-instrumentation
Package Management
ruby ruby-install ruby chruby ruby ruby-build ruby rbenv-gemset ruby rbenv-gem-rehash ruby rbenv ruby rvm ruby gems ruby bundler
Profiling
ruby stackprof ruby ruby-prof
Queue Jobs
ruby qless ruby sidekiq
Templating
ruby eruby
Testing
ruby rspec ruby minitest ruby mocha ruby webmock ruby factory_bot ruby factory_bot_rails ruby sorbet ruby tapioca
Web
ruby rails ruby net::http ruby webrick ruby nokigiri ruby rack ruby graphql-ruby ruby thin ruby httparty ruby kramdown ruby redcarpet