Programming: languages: Difference between revisions
From wikinotes
Line 36: | Line 36: | ||
|- | |- | ||
| [[web assembly]] | | [[web assembly]] | ||
|- | |||
| [[ocaml]] | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
Revision as of 13:44, 24 June 2022
Languages
Autohotkey |
Awk |
C# |
C++ |
C |
Perl |
Python |
VBscript |
coffeescript |
golang |
java |
javascript |
lisp |
php |
ruby |
rust |
typescript |
web assembly |
ocaml |
Shells
Bash |
Zsh |
batch |
powershell |
Domain Specific Languages
Melscript |
VimScript |
JSGF |
Web Languages
HTML |
Css |
Markdown |
ReStructuredText |
Visualization
graphviz |
tex |
latex |
mathml |
Databases
SQL |
Sqlite |
MySQL |
Postgresql |
Pouchdb |
N1QL |
Conversion
ffmpeg |
imagemagick |
ghostscript |